RUNDA NR 9 - nasze propozycje
RUNDĄ NR 9 kończymy rozgrywki grupowe. W większości przypadków znamy już rozstrzygnięcia w tej fazie rozgrywek, dlatego tym trudniej będzie wytypować pewniaków do gry. Spotkań jest tylko 4, zatem wzrasta do trzech limit zawodników z jednej reprezentacji.
ATAKUJĄCY
JAN HADRAVA (Czechy) – nasz wybór padł na dobrze znanego z rozgrywek Plusligi byłego atakującego Jastrzębskiego Węgla i AZSu Olsztyn. W trakcie turnieju czescy atakujący grają na zmianę i wydaje się, że tym razem przyszła kolej na Hadravę. Zawodnik świetnie wyszkolony technicznie, potrafi zdobywać punkty nie tylko atakiem, ale często dokłada także asy serwisowe i punktowe bloki. Póki co nie błyszczał, ale to może być jego mecz.
W rezerwie FERRE REGGERS (Belgia) – zawodnik ten posturą i stylem gry przypomina trochę naszego Dawida Dulskiego. Obaj jeszcze bardzo młodzi (obecnie 20 lat), szczupli, wysocy, z bujną fryzurą i z szansami na dużą karierę. Reggers w trakcie tego turnieju rozkręca się z meczu na mecz, grając coraz lepiej (ostatnio 35 pkt). Problem tylko w tym, że Belgowie mają już praktycznie zapewnione czwarte miejsce w grupie (wystarczy im wygrać jednego seta przeciwko Szwajcarii), także jest zagrożenie rotacją. Swoją drogą Belgia najprawdopodobniej będzie rywalem reprezentacji Polski w ćwierćfinale dlatego warto im się przyjrzeć.
W kręgu zainteresowań: YURII ROMANO (Włochy), NIKOLA GJORGIEV (Macedonia Północna), GEORG GROZER (Niemcy), ŁUKASZ KACZMAREK (Polska)
PRZYJMUJĄCY
ALESSANDRO MICHIELETTO (Włochy) – Włosi nie oszczędzali swoich gwiazd nawet w meczu przeciwko Szwajcarii (który wcale nie był dla nich taki łatwy), wobec czego przeciwko groźnej reprezentacji Niemiec również powinni wyjść pierwszym składem. A Michieletto, mimo młodego wieku to już uznana firma i jeden z kandydatów do MVP turnieju.
LUKAS VASINA (Czechy) – Czesi póki co grają dość przeciętnie i mecz z reprezentacją Macedonii Północnej może być zaciętym widowiskiem. Tym bardziej że stawką meczu jest trzecie miejsce w grupie. Do Lukasa Vasiny jednakże przyczepić się nie można – jedno z objawień tego turnieju. Pewny w ataku i dokłada punkty zarówno zagrywką jak i serwisem. 25 pkt w ataku w trzech meczach, do tego 7 asów i 7 bloków oraz przyjęcie pozytywne w każdym ze spotkań powyżej 55%. Może przysporzyć nam sporo cennych punktów.
W rezerwie MARKO BOJIĆ (Czarnogóra) - co prawda przed Czarnogórą ultra ciężkie zadanie ponieważ mecz z Polską, ale gwiazda reprezentacji czyli Marko Bojić powinien próbować szarpać w ofensywie. W trakcie turnieju najtrudniejsze piłki zazwyczaj adresowane są do niego i potrafił robić z nich użytek.
W kręgu zainteresowań: BARTOSZ BEDNORZ (Polska), SAM DEROO (Belgia), JAN GALABOV (Czechy), ALEKSANDAR LJAFTOV (Macedonia Pólnocna), DANIELE LAVIA (Włochy)
ŚRODKOWI
NORBERT HUBER (Polska) Póki co bardzo dobry turniej dla tego zawodnika. Wulkan energii na parkiecie. Pewny w ataku i z dużą „czutką” w bloku (do tej pory aż 11 bloków). Nie grał przeciwko Danii, także można się spodziewać, że na ostatni mecz zastąpi kogoś z pary Kochanowski/Kłos.
ROBERTO RUSSO (Włochy) – jako jeden z nielicznych graczy podstawowego składu reprezentacji Włoch odpoczywał w spotkaniu ze Szwajcarią. We wcześniejszych meczach natomiast grał więcej niż dobrze. Łącznie 12 bloków na jego koncie (w każdym z meczów notował po 4 bloki), do tego skuteczny w ataku. Wydaje się być bardzo dobrą opcją do naszego składu.
W rezerwie FILIP SAVOVSKI (Macedonia Północna) – mniej znana postać w światowej siatkówce bez większych osiągnięć, ale też bardzo młody (21 lat). Od przyszłego sezonu grać będzie w Vojvodinie Novi Sad, wobec czego będzie szansa zobaczyć go chociażby w Lidze Mistrzów. W trakcie Mistrzostw Europy nie dostaje może dużo piłek w ataku, ale dokłada cenne punkty w elemencie bloku (łącznie 13 bloków, w tym 7 przeciwko Czarnogórze).
W kręgu zainteresowań: WOUT D’HEER (Belgia), ANTON BREHME (Niemcy), JOSEF POLAK (Czechy), GIANLUCA GALASSI (Włochy)
ROGRYWAJĄCY
SIMONE GIANNELLI (Wlochy) – Tego zawodnika nie trzeba przedstawiać. Posiada niesamowity zasięg, dzięki czemu potrafi zgarniać piłki do których inni rozgrywający w ogóle by nie doskoczyli. Przekłada się to zazwyczaj na pokaźne zdobycze punktowe czy to zagraniem z drugiej piłki czy blokiem. Do tego bardzo mocna zagrywka. Pytanie tylko czy na pewno zagra (Włosi pewni już pierwszego miejsca w grupie A)
W rezerwie – MARCIN JANUSZ (Polska) Nasz podstawowy rozgrywający. Co prawda bardzo rzadko dokłada jakieś punkty kiwkami, jednakże nie jest dziurą w bloku, a i zagrywką potrafi ukąsić. Plus premia za potencjalne zwycięstwo zagwarantuje solidne punkty. Nie grał wczoraj przeciwko Danii, także wydaje się że powinien być w pierwszym składzie.
W kręgu zainteresowań: JAKUB JANOUCH (Czechy), STIJN D’HULST (Belgia)
LIBERO
PAWEŁ ZATORSKI (Polska) - W poprzednich dwóch meczach szanse otrzymywał Jakub Popiwczak, wobec czego wydaje się, że tym razem czas na występ Zatorskiego. Ogólnie to bardzo dobry sezon reprezentacyjny dla niego – zgarnął nagrody MVP Ligi Narodów i najlepszego libero Memoriału Huberta Wagnera. W trakcie EuroVolleyu 2023 w dwóch pierwszych meczach odnotował 56% i 60% przyjęcia pozytywnego, co przekładało się na 2x16 punktów w naszej zabawie.
MARTIN PERIN (Belgia). W trakcie turnieju gra wymiennie z drugim libero Jelle Ribbensem, jednakże częściej w przyjęciu pojawia się ostatnio właśnie dużo młodszy Perin (niespełna 21 lat). Dwa ostatnie mecze przeciwko Niemcom i Estonii całkiem przyzwoite w jego wykonaniu (14 i 12 pkt). Ciekawostką jest że pierwszy raz siatkarski świat szerzej o nim usłyszał ze względu na atak serca podczas jednego z przedsezonowych meczów w zeszłym roku.
W kręgu zainteresowań: MILAN MONIK (Czechy), FABIO BALASO (Włochy), DARKO ANGELOVSKI (Macedonia Północna)